1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Протест власників МАФів

Лілія Гришко10 червня 2015 р.

Протистояння між власниками київських кіосків та міською владою далеке від завершення. Після перекриття транспортної артерії столиці, підприємці та міська влада все ж домовилися налагодити діалог.

https://p.dw.com/p/1FejL
"Київський Шанхай" - спідня білизна, парфуми, продукти харчування та побутова техніка
"Київський Шанхай" - спідня білизна, парфуми, продукти харчування та побутова технікаФото: DW/L. Rzheutska

Проспект Бажана – одна з головних транспортних артерій Києва. Це дорога зі столиці на Харків, Донецьк та Луганськ, а ще в цьому напрямку розташовані головні "повітряні ворота " України – міжнародний аеропорт "Бориспіль".

Зранку у середу, 10 червня, проспект Бажана перекрили підприємці. Рух зупинився в обох напрямках, що спричинило величезні затори. "У районі станції метро "Харківська" близько 50 осіб заблокували дорожній рух. У такий спосіб приватні підприємці виступають проти демонтажу торгових павільйонів, розміщених у підземному переході метро", - пояснили у головному управління МВС Києва. За даними ЗМІ, столична міліція порушила справу за фактом блокування автотраси.

За словами самих учасників блокування, у такий спосіб вони протестують проти свавілля київської влади, адже вночі люди в масках демонтували кілька їхніх кіосків. "Якщо є дозвіл на демонтаж, судове рішення, то чому все робиться вночі?У нас цивілізована держава чи ні? Приходять збивають замки, викидають речі. А це ж приватна власність. Це характеризує ставлення влади до людей", - обурюється голова Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств В’ячеслав Биковець. Демонстранти наголошують, що малі підприємці щороку платять в бюджет близько 30 мільйонів гривень податків.

"Київський Шанхай"

Однак у київського міського голови Віталія Кличка своя правда. Він підтверджує, що вночі на станції метро "Харківська" було демонтовано дві незаконні споруди так звані МАФи(малі архітектурні форми), які стояли всупереч нормам пожежної безпеки, та створювали незручності для проходу людей. "Конфлікт полягає в тому, що Київ захаращений незаконними МАФами, які заважають людям у місті ходити, їздити, які створюють у багатьох випадках небезпеку. Кияни вимагають порядку. І він буде наведений! Торгівля буде тільки законною", - написав він на своїй сторінці у соцмережі Facebook. Покінчити з хаотичною торгівлею Кличко пообіцяв невдовзі після приходу на посаду мера.

Мер Києва Віталій Кличко
Мер Києва Віталій КличкоФото: DW/A. Sawitzky

Наприкінці вересня 2014 року, з ініціативи Кличка, у столиці запрацював інтернет-портал, який покликаний впорядкувати розміщення кіосків. Система має на меті викорінити корупцію, спростить процедуру оформлення документів щодо сплати пайової участі та зробити відкритими відомості про кіоски та власників.

Здебільшого його ініціативу підтримують кияни, яким щодня доводиться проштовхуватися у підземних переходах метро між ятками та крамом. "Це просто дратує. Вони зайняли по два метри переходу з кожного боку та ще виставляють столи на метр, відкривають двері своїх ларьків і взагалі людям немає де пройти. Я б їх всі демонтував до єдиного", - каже житель мікрорайону Харківський Віталій Сінько. "Я не проти. Це зручно. Йдеш з роботи і можна все купити нікуди не заходячи і ціни нормальні. Хай працюють. Вони ж платять податки", - каже Вікторія Іванівна.

"Не треба їм бідкатись, що це робочі місця. З цих робочих місць бюджет має в кращому випадку єдиний податок у двісті гривень, а з цих кіосків мають хороші прибутки чинуші, які давали дозволи на розміщення, міліція, яка все це "кришує" та власники цього Шанхаю", - впевнений киянин В’ячеслав.

"Банальний перерозподіл власності"

Самі ж підприємці визнають, що подекуди працюють незаконно. Приватний підприємець Дмитро, який облаштував у підземному переході біля метро Осокорки міні-кафе каже, що орендує шість квадратних метрів, але власник цього МАФу не показав йому дозвільних документів на облаштування цього місця у переході. "У мене був кіоск біля метро Мінська. Його знесли, хоча інші залишили на місці. Тепер я тут працюю і чекаю, що прийдуть люди у масках і камуфляжах та знесуть і це. Але що мені робити? Де працювати?", - запитує він, додаючи, що йдеться про "банальний перерозподіл власності".

МАФи у Києві
МАФи у КиєвіФото: DW/L. Rzheutska

Він не хоче фотографуватися і називати свого прізвища, оскільки побоюється за власну безпеку. Розповідає, що у цьому бізнесі у Києві МАФи - лише привід "перебрати" на себе контроль за малим підприємництвом. Не виключає цього і В’ячеслав Биковець. "Біля метро Дарниця знесли всі ларьки з продажу хліба і анонсували це як наведення порядку з МАФами, але за тиждень там нові кіоски з тортиками і хачапурі. Що це, як не переділ власності у Києві?", - сказав у коментарі DW голова Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств.

По обіді проспект Бажана мітингувальники розблокували і пішли на зустріч з Віталієм Кличком. Після її завершення представник власників МАФів, голова Антирейдерського союзу підприємців України Андрій Семидідько повідомив DW про заплановану зустріч власників кіосків, розміщених біля метро та адміністрацією київського метрополітену для узгодження спільної діяльності. "Мер пообіцяв, що жодних масок і людей у камуфляжах не буде. Всі демонтування МАФів здійснюватиметься за рішенням суду", - зазначив Семидідько.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою